07 Grudnia 2018 godz. 19:00 | Centrum Kultury Jazovia, ul. Rynek 10, 44-100 Gliwice
Kamil Piotrowicz - fortepian,
Irek Wojtczak - saksofon
bilety na goingapp.pl
Kamil Piotrowicz, pianista, kompozytor.
Urodził się 7 sierpnia 1992 roku w Koszalinie. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, W 2013 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku „Jazz i muzyka estradowa”, specjalność kompozycja i aranżacja jazzowa w klasie prof. dra hab. Leszka Kułakowskiego. W 2015 roku zadebiutował na polskiej scenie jazzowej płytą „Birth”, wydaną w wytwórni „Hevhetia” wraz z zespołem „Kamil Piotrowicz Quintet”. W tym samym roku odbył 6-miesięczne stypendium w prestiżowym „Rhythmic Music Conservatory” w Kopenhadze w ramach programu Erasmus+.
W 2016 roku założył zespół „Kamil Piotrowicz Sextet”, z którym nagrał swoją drugą płytę „Popular Music” (wraz z Kubą Więckiem, Piotrem Chęckim, Emilem Miszkiem, Andrzejem Święsem i Krzysztofem Szmańdą. Nawiązał też współpracę z Tomaszem Dąbrowskim, Peterem Bruunem i Jackiem Kornackim, realizując w gdańskiej stoczni projekt artystyczny K3, mający na celu łączenie sztuk performatywnych oraz muzyki improwizowanej. W powszechnej opini krytyków muzycznych i jazzfanów Piotrowicz uważany jest za jednego z najciekawszych kompozytorów i pianistów młodego pokolenia, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia, takie jak: Jazz Nad Odrą (Nagroda Indywidualna za Kompozycję), Krokus Jazz Festiwal (Grand Prix), Blue Note Jazz Competition (Grand Prix), Ogólnopolski Przegląd Zespołów Jazzowych i bluesowych w Gdyni (Grand Prix) oraz wielu innych.
Irek Wojtczak, (właśc. Ireneusz Wojtczak, ur. 26 grudnia 1968) − polski saksofonista, improwizator, kompozytor, aranżer, korepetytor na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, zamieszkały w Sopocie.
Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej w Kutnie, w klasie klarnetu, podjął studia dyrygenckie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, które ukończył w 1995 roku. Tam poznał środowisko muzyków, dzięki którym rozpoczął grę na saksofonie. Pracując jako muzyk sesyjny wielokrotnie nagrywał dla potrzeb filmu i teatru. Wziął udział w sesjach trans-opery „Sen nocy letniej” Leszka Możdżera, filmów: „Segment 76” Oskara Kaszyńskiego, „W stepie szerokim” Abelarda Gizy (Sztorm 2008) oraz „Small spaces” Elvina Flamingo (Gold Remi Award 2009, Houston, USA).
W trójmiejską scenę muzyczną wpisał się udzielając się w wielu zespołach jako lider, sideman czy gość specjalny. Wziął udział w specjalnym projekcie Polish Brass Ensemble feat. Dave Douglas. Koncertował z Fonda/Stevens Group, Jim Black, Chris Speed, Klaus Kugel, Contemporary Noise Sextet, z Tymon Tymański Brass Ensemble, Outlook Quartet, Wojtek Mazolewski Quintet, oraz amerykańską kompozytorką i flecistką Jamie Baum. Gościnnie uczestniczył w sesjach nagraniowych z Przemkiem Dyakowskim, Grażyną Łobaszewską oraz Ścianką. Współtworzył projekty/zespoły: Groovekojad, Tomek Sowiński Collective Improvisation Group, Duostany, Freeyo, PRL Kwintet oraz Możdżer − Tymański − projekt Chopin.
Od lat jest animatorem polskiej muzyki ludowej, która stała się inspiracją do jego dwóch albumów: Direct Memory Access (2010) i Folk Five (2014). Nagrany wspólnie z nowojorskimi muzykami album Folk Five został doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków w magazynach takich jak All About Jazz czy The New York City Jazz Record.
Wojtczak jest obecnie liderem zespołów The Bees' Knees i Folk Five.
X