05 Listopada 2016 godz. 19:00 | Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, ul. Sokolska 2, 40-084 Katowice
Jamie Baum Polish - American Octet
Jamie Baum - flety, kompozycje i aranżacje, prowadzenie zespołu;
Luis Perdomo - fortepian, Fender Rhodes;
Maciej Obara – saksofon altowy;
Tomasz Dąbrowski - trąbka;
Ireneusz Wojtczak – saksofon tenorowy i klarnet;
Gabriel Niedziela – gitara;
Zachary Lober – kontrabas;
Jeff Hirshfield – perkusja.
bilety: 30 zł
Jamie Baum jest nowojorską flecistką i kompozytorką, która wykonuje muzykę z pogranicza jazzu oraz amerykańskiej muzyki klasycznej. Jej kompozycje to rodzaj abstrakcyjnej podróży poprzez charakterystyczne brzmienia narodowej i folkowej muzyki różnych krajów, w szczególności obu Ameryk. Jamie zaliczana jest do ścisłej czołówki amerykańskich muzyków jazzowych i była wielokrotnie wyróżniona w dorocznej ankiecie krytyków prestiżowego magazynu Down Beat. W roku 2014 jej zespół: Jamie Baum Septet + został nominowany, przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Jazzu, do nagrody przemysłu muzycznego Grammy w kategorii "Best Ensemble of the Year" obok The Wayne Shorter Quartet i Steve Coleman & Five Elements, a jej ostatnia płyta: „In This Life” uzyskała bardzo dobre recenzje i noty w prasie oraz portalach dedykowanych jazzowi na całym świecie.
Jamie Baum dorastała w Bridgeport, w stanie Connecticut, w rodzinie muzyków, jej matka Edith Baum, studiowała grę na fortepianie i puzonie w Juilliard Scholl of Music, rodzice często zabierali Jamie do Nowego Jorku na koncerty jazzowe i klasyczne. Po ukończeniu elementarnej edukacji Jamie podjęła studia na New England Conservatory of Music w Bostonie pogłębiając wiedzę na temat jazzu oraz europejskiej tradycji w dziedzinie muzyki klasycznej. Obecnie jest członkiem wydziału Manhattan School of Music, uczy też w The New School University oraz Lincoln Center's Middle School Jazz Academy. W jej muzyce przewodzą instrumenty dęte: saksofony, klarnet, trąbka, waltornia, oczywiście flet, który jest jednym z najstarszych instrumentów, a jego brzmienie charakteryzuje muzykę wielu kultur - Europy, Azji obu Ameryk. Flet ma swoją bogatą historię w jazzie, grało na nim wielu jego wybitnych twórców: George Adams, Eric Dolphy, Frank Wess, Herbie Mann, Yusef Abdul Lateef, Joe Farrell, a współcześnie grają na nim lub sięgają po flet: Anthony Braxton, James Carter, Hubert Laws, Charles Lloyd, Dave Valentin, James Newton, Jiří Stivín, Lew Tabackin, Nicole Mitchell, w Polsce: Leszek Hefi Wiśniowski i Krzysztof Popek.
Jamie Baum jest także kreatywną liderka oraz kompozytorką, dla której dobrze napisana kompozycja i jej aranżacja to kwestia wyrafinowanego estetycznie współbrzmienia melodii, harmonii i rytmu. W jej muzyce nie brakuje miejsca na improwizacje oraz indywidualna ekspresję artystyczną poszczególnych solistów: instrumenty dęte (drewniane i blaszane), fortepian, niezwykle precyzyjna praca sekcji rytmicznej, wzbogacanej o instrumenty perkusyjne, a także duże składy zespołów (septety, oktety, nonety), powodują, że muzyki Jamie Baum słucha się z wielką ciekawością i zaangażowaniem.
Jamie Baum, koncertowała w USA i ponad 28 krajach, na największych festiwalach i scenach jazzu. Współpracowała z bardzo szeroka paletą muzyków jazzowych, artystami takimi jak: George Russell, Kenny Werner, Randy Brecker, Leni Stern, Donald Brown, Mick Goodrick, Tom Harrell i Kenny Barron, Dave Douglas, Fred Hersch, Uri Caine, Ralph Alessi, Brad Shepik, Matt Mitchell, Amir ElSaffar, John Escreet, David Binney, George Colligan, Vishwa Mohan Bhatt, Anthony Braxton i Wadada Leo Smith. Dotychczas zrealizowała 6 autorskich płyt. Polskę odwiedzi po raz pierwszy, zagra koncert ze swoim podstawowym zespołem: Luis Perdomo - fortepian, Fender Rhodes; Zachary Lober – kontrabas; Jeff Hirshfield – perkusja, wzbogaconym o czterech polskich instrumentalistów młodego pokolenia: Macieja Obarę – saksofon altowy; Gabriela Niedzielę – gitara; Tomasza Dąbrowskiego - trąbka i Ireneusza Wojtczaka – saksofon tenorowy i klarnet. Muzycy będą pracować dwa dni w gościnnych murach Filharmonii Śląskiej, a finalny efekt tej współpracy usłyszymy 5 listopada w Sali Koncertowej Filharmonii Śląskiej.