02 Listopada 2013 godz. 20:00 | Jazz Club Hipnoza, Plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice
FONDA / STEVENS GROUP + IREK WOJTCZAK
Michael Jefry Stevens – fortepian
Joe Fonda – kontrabas
Clarence Herb Robertson - trąbka
Harvey Sorgen – perkusja
Irek Wojtczak – saksofony: tenorowy i sopranowy, klarnet basowy
Bilety: 30 zł
JOE FONDA
Jest kompozytorem, wybitnym kontrabasistą jazzowym i producentem. Jako instrumentalista jazzowy Fonda występował z własnym zespołem w całych Stanach Zjednoczonych i w Europie. Towarzyszył takim gwiazdom, jak: Archie Shepp, Ken McIntyre, Lou Donaldson, Kenny Barron, Leo Smith, Perry Robinson, Dave Douglas, Curtis Fuller, Mark Whitecage, Marion Brown oraz Bill Dixon. Fonda był basistą sławnego sekstetu Anthony'ego Braxtona, który na przestrzeni kilkunastu lat (1984-1999) rozwinął się w oktet, aż po zespół złożony z dziesięciu członków. Należał także do 38-osobowej orkiestry Tri-Centric kierowanej przez Anthony'ego Braxtona. Fonda był także członkiem The Creative Musicians Improvisors Forum, stworzonej przez Leo Smitha. Najnowsze jego projekty to: "From the Source" i "Conference Call". "From the Source" jest interdyscyplinarną formacją, łączącą ze sobą różne dziedziny sztuki: taniec z poezją oraz z muzyką jazzową. "Conference Call" to kwartet, w którego skład (poza Fondą), wchodzą: perkusiści Han Bennink i Matt Wilson oraz pianista Michael Jefry Stevens.
Obecnie nagrywa i intensywnie koncertuje z Fonda / Stevens Group.
MICHAEL JEFRY STEVENS
Przez ostatnie 30 lat ten amerykański pianista i kompozytor związany był z kilkoma najbardziej znaczącymi postaciami nowoczesnego jazzu. Na jazzowej scenie improwizowanej Nowego Jorku zaistniał w 1991 roku z grupą Marka Whitecage'a "Liquid Time Group". Pomiędzy 1988 a 1990 rokiem współtworzył wraz z Davem Douglasem (obecnie legendarną już) formację "Mosaic Sextet". Poza nimi, w skład grupy wchodzili: Mark Feldman (skrzypce) Michael Rabinowitz (fagot), Harvey Sorgen (perkusja), Joe Fonda (kontrabas). Sekcja rytmiczna tego zespołu stanowiła zalążek kwartetu Stevensa "The Fonda/Stevens Group". Od jego powstania w 1993 roku, zespół wydał 9 CD, często odbywał tournée po Europie. Jest jedną z najważniejszych formacji jazzowych działających na międzynarodowej scenie. Stevens rozpoczął także bardzo udaną współpracę z ze skrzypkiem Markiem Feldmanem, która zaowocowała wydaniem w 1994 roku płyty "Haiku", nagranej w duecie. Te skrzypcowo - fortepianowe improwizacje udowodniły wysoką pozycję Marka Feldmana, nie tylko jako kompozytora, lecz także jako improwizatora. Stevens do dziś dnia opublikował 45 płyt. Skomponował przeszło 300 utworów przeznaczonych na różne składy instrumentalne, w tym dla: big-bandu, kwartetu smyczkowego, na głosy wokalne i instrumenty solo.
W 2009 roku Fonda / Stevens Group zrealizowali w Katowicach płytę koncertową z udziałem polskich saksofonistów: Ireneusza Wojtczaka oraz Macieja Obary : The Fonda/Stevens Group: TRIO + 2 Live in Katowice (Not Two Records 2011).
Koncert w Bytomiu jest naturalną konsekwencją tego niezwykle udanego polsko-amerykańskiego muzycznego spotkania.
Biogramy pozostałych muzyków Fonda/Stevens Group:
HARVEY SORGEN
Występował i nagrywał z Anthonym Braxtonem, Bruceem Hornsbym, Jackiem De Johnette, Ahmadem Jamalem, Los Lobos, Roswellem Ruddem i Billem Frisellem. Obecnie współpracuje z grupą rockową "Hot Tuna".
CLARENCE "HERB" ROBERTSON
Wybitny amerykański artysta i muzyk jazzowy. Zdobył międzynarodową sławę jako odkrywczy instrumentalista, kompozytor i aranżer zarówno w jazzie klasycznym, awangardowym a także muzyce nowej. W 1981 roku Robertson dołączył do grupy Tima Berne'a. Niedługo potem trafił do zespołu Marka Heliasa. To właśnie współpraca z tymi artystami podczas tras w USA i Europie oraz późniejsze nagrania dokumentujące jego oryginalną koncepcję instrumentów dętych blaszanych, przysporzyła Robertsonowi ogromne uznanie krytyków. W latach 1985 - 1992 nagrywał jako lider dla JMT Records z siedzibą w Monachium. Powstało wtedy pięć znakomitych albumów nagranych z czołowymi nazwiskami sceny New York Downtown: m.in. Billem Frisellem, Joey Baronem, Bobem Stewartem, Ed Schullerem. Wszystkie nagrania odbiły się wysoce pozytywnym echem wśród krytyki. Od tej pory Robertson był liderem kilku zespołów, a obecnie nagrywa dla wytwórni Leo, Splasch, Cadence i CIMP. Był zapraszany jako solista i gość do wielu ważnych europejskich produkcji jazzowych i nowej muzyki. Dwukrotnie został zaproszony do ważnego "October Meeting" w Amsterdamie w 1987 i 1992 roku. Występował tam w gronie m. in. Cecila Teylora, Anthonego Braxtona, Gerriego Hemingwaya, Steva Laciego, Paula Bleya, Horacego Tapscotta. Często grał na festiwalach w Berlinie, Saalfaden, Willisau i Nicholsdorf. Występował z Charlie Haden Music Liberation Orchestra na najważniejszych festiwalach we Włoszech, Anglii, Szkocji, Szwajcarii i Austrii. Od lat 90. Robertson nagrywa i daje koncerty na całym świecie m. in. z Timem Bernem, Sylvie Courvoisier, The Mark Helias Band, The Fonda/Stevens Group, The Simon Nabotov Quintet, Andy Laster Hydra i Barry Guy New Orchestra. W całej swojej artystycznej karierze współpracował z wieloma wybitnymi instrumentalistami i kompozytorami, takimi jak: Anthony Davis, Bobby Previte, Elliot Sharp, David Sanborn, The Georg Gruntz Concert Jazz Band, The London Jazz Composeris Orchestra, The Klaus Konig Orchestra, Rashied Ali, Ray Anderson, Bob Stewart, Bill Frisell, John Zorn, Wayne Horovitz, Joey Baron, Paul Montian i Dewey Redman. Obecnie pracuje z własnymi składami: The Double Infinitives, The Herb Robertson Brass Ensemble, Herb Robertson & The Space Cadets, Downtown All Stars, oraz ze swoim nowym kwintetem (Herb Robertson, Dominic Duval, Jay Rosen, Paul Smoker i Phil Haynes). Wśród występów i nagrań Robertsona dla produkcji teatralnych i tanecznych znaleźć można współpracę z Merce Cunningham Dance Foundation z kompozytorem Davidem Behrmanem oraz produkcję Track and Field dla Public Theater z kompozytorem Johnem Zornem.
IREK WOJTCZAK
Saksofonista, kompozytor i aranżer. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku. Pracuje jako muzyk sesyjny, nagrywa dla potrzeb filmu i teatru (nagrania do trans-opery Sen Nocy Letniej , filmów: Segment 76 w reż. Oskara Kaszyńskiego, W stepie szerokim w reż. Abelarda Gizy). W 2004 roku jako Irek Wojtczak Quartet nagrał płytę Look to the Sky z muzyką Antonio Carlosa Jobima. Rok później ukazał się jego pierwszy autorski album – Outlook . W 2000 roku wraz z zespołem Groovekojad, którego był współtwórcą, otrzymał nagrodę Fryderyk 2000 w kategorii muzyka alternatywna, a rok później zespół ten otrzymał Polish Dance Award za debiut roku. Sam Wojtaczk zdobył tytuł największej indywidualności jazzowej konkursu Bielska Zadymka Jazzowa w 2008 roku. Prasa pisze o nim: „Koncentrując się na muzyce improwizowanej niełatwo daje się zaszufladkować i ująć w stylistyczne ramy. To wykonawca poszukujący, poruszający się po wielu płaszczyznach muzycznych: od jazzu poprzez klasykę, od intelektualizmu poprzez trans – to idea otwartego grania, pełna ekspresji i pozytywnej energii.” (Dziennik Bałtycki)